محاسبه سایز لوله مسی و نکات اجرایی

جدول محاسبه سایز لوله مسی ونکات اجرایی (Goodman & Rheem)

در جدول زیر سایز لوله های مسی از ظرفیت 1.5 تن تا 6 تن تبرید نوشته شده است. همانطور که ملاحظه می کنید با توجه به ارتفاع لوله مسی سایز لوله ها بزرگتر می شود. یکی از مزایای این دستگاه ها قابلیت اجرای لوله مسی در ارتفاع زیاد می باشد.


 


در این جدول به کمک تن سرمایش مورد نیاز و در نظر گرفتن طول لوله بر حسب متر، می توان سایز لوله رفت و برگشت را محاسبه نمود.
 
     

قابلیت اجرای لوله مسی در دستگاه های گودمن و ریم با طول بالا

همانطور که می دانید عمل تولید سرمایش در کلیه دستگاههای تهویه مطبوع تراکمی از طریق انقباض گاز فریون (در کمپرسور) و انبساط در شیر انبساط (Expansion valve) اتفاق می افتد . به این معنی که کمپرسور گاز برگشتی از اواپراتور را فشرده کرده و به مایع نزدیک می کند که این عمل باعث تولید گرما در کندانسور می گردد (باد گرم کندانسور). سپس این مایع تحت فشار، پس از عبور از کندانسور به شیر انبساط انتقال پیدا می کند. در محل شیر انبساط، مایع تحت فشار به یکباره منبسط شده و از یک لوله liquid به چند لوله انتقال پیدا می کند و فضا برای منبسط شدن ایجاد می گردد که سرمای شدیدی تولید می کند. نقطه جوش گاز فریون R22 ، -36  درجه فارنهایت می باشد ، به این معنی که در حالت طبیعی گاز می باشد.
در کولرهای گازی پنلی و اسپیلت های پنلی و بسیاری از داکت اسپیلت های دیگر این اتفاق در دو مرحله انجام می¬گیرد. یعنی شیر انبساط در کندانسور قرار دارد که گاز سرد به پنل رفته و در آنجا سرمای خود را توسط پنل و فن آن به فضا منتقل می کند (در واقع با گرفتن دمای محیط باعث سرمایش فضا می شود). در نتیجه طول و ارتفاع لوله مسی نباید بیشتر از حد استاندارد دستگاه باشد، چون هرچه مسیر لوله مسی طولانی تر باشد گاز سرد دمای خود را از دست داده و سرما در پنل از بین می رود.
 

 

تله روغن (oil trap):

یکی از مشکلات سیستم های تراکمی وجود روغن همراه گاز فریون می باشد که باید در سیکل چرخشی گاز آن را کنترل کرد. چنانچه در این نوع سیستم ها کندانسور در ارتفاع بیش از حد استاندارد قرار گیرد روغن موجود در سیکل، در خاموشی دستگاه به سمت هواساز رفته و در اواپراتور هواساز جمع می گردد و باعث بسته شدن مسیر گاز می گردد (روغن در اواپراتور یخ می زند).
برای حل این مشکل از تله روغن  در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع استفاده می شود. معمولاً در هر 6 متر ارتفاع از یک تله روغن در لوله برگشت گاز استفاده می گردد.